top of page

Bazı kullanıcılar Discord’a erişim problemi yaşıyor

Yüz milyonlarca insan tarafından kullanılan Discord, yaşanan çökme problemi ile gündemde. İşte platform tarafından yapılan açıklamalar!


Ülkemizde de bir hayli popüler olan ve tüm dünyada oyuncular başta olmak üzere milyonlarca insan tarafından kullanılan anlık mesajlaşma ve dijital dağıtım platformu Discord, bugün akşam saatlerinde kullanıcıların canını sıktı. 2020 yılı baz alındığında 300 milyon kayıtlı ve 140 milyon aktif kullanıcısı bulunan platformun çökmesi sonrası sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar,


Discord’un konuya açıklık getirmesi ile netleşti. İşte çöken Discord cephesinde yaşanan gelişmeler.

Günün bitmesine yaklaşık bir saat kala çöken Discord’da kullanıcılar platformun en büyük özelliklerinden, yani arama yapabilme ve mesaj yazabilme özellikleri adeta deaktif olmuştu. Kullanıcılar birbirlerine mesaj atamamasının yanı sıra aramalarda da sorun yaşandı.


Discord’dan açıklama geldi

Yaşanan çökmenin ardından resmi Twitter hesabından açıklama yapan Discord, durumun “Discord Status” üzerinden takip edilebileceğini söyledi. Discord Status, platformda yaşanan planlanmadık çökmeleri ve acil durumları mevcut saati de baz alarak kronolojik şekilde sıralarken, sıkıntı ile ilgili bilgileri de kullanıcılarla paylaşıyor. Yaşanan çökme ilk etapta “Araştırılıyor” başlığı altında “Şu anda yaygın bir API kesintisini araştırıyoruz” şeklinde geldi.


Sonrasında durum ile ilgili müdahaleler gerçekleştiren Discord, birkaç kez giriş trafiğini kısıtlayıp sitedeki yükü azaltmaya çalıştı. Yaşananlar sonunda Discord Status’de kullanıcıların yarısının platforma erişebildiği, kalanların ise uygulamadan yararlanabilmesi için çalışmaların devam ettiği notu düşüldü.

Ayrıca uygulamaya girmeye çalışan kullanıcıların karşısına sorun ile ilgili bilgilendirici bir metin de eklendi. Bu metinde “API kesintisiyle ilgili temel sorunu belirledik ancak veritabanı kümelerimizin birinde ikincil bir sorun yaşanıyor. Konu ile ilgili destek ekibimizin tamamı çevrimiçi durumda ve sorunla ilgileniyor.” ibareleri yer aldı.


Ülkemizde de hala kimi kullanıcıların sorunsuz bir şekilde kullanabildiği platform, kimi kullanıcılar tarafından saat 22:40 civarlarından beri erişilemiyor. Platforma tam erişimin ne zaman sağlanacağı henüz bilinmiyor. Yaşanan gelişmeleri sitemizden takip edebileceğiniz gibi, Discord’un kendi hizmeti Discord Status‘tan da takibe alabilirsiniz.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page