top of page

YouTube, TikTok karşısında güç kazanmaya devam ediyor!

YouTube, Tik Tok karşısında güç kazanmaya devam ediyor!


Ünlü sosyal medya platformları ve video akış siteleri birbirinden yeni özellikler edinmeye devam ediyor. Hatırlayacağınız üzere ilk olarak Snapchat ile hayatımıza giren kaybolan paylaşımlar, Instagram’da Hikayeler olarak hayat bulmuştu. Daha sonrasında YouTube tarafından platforma entegre edilen bu özelliği, son olarak TikTok cephesine rakip olmak için getirilen Shorts takip etmişti.

YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki, yayınladığı yıllık mektupta, Shorts ile ilgili rakamları paylaştı. Wojcicki, Shorts videosu çeken ve paylaşan kullanıcılar için toplamda 100 milyon doları aşan bir fon ayırdıklarının da altını çizdi.


YouTube Shorts, toplam 5 trilyondan fazla izlendi

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, geçtiğimiz Salı günü yayınladığı yıllık mektubuyla şirketin 2021 yılını nasıl geçirdiğini anlattı. Wojcicki, YouTube Shorts’un 2020 yılının sonlarında piyasaya sürüldüğünden beri toplamda 5 trilyondan fazla izlenme aldığını belirtti.


Wojcicki, düzenleme ve içerik denetimi gibi konulara değinen geniş kapsamlı mektubunda, YouTube Shorts Fonu için toplamda 100 milyon dolarlık bir ödeme yaptığını ve bu fonun yüzde 40’ının takipçisi oldukça az olan içerik oluşturuculara yapıldığını belirtti. YouTube CEO’su, yeni dönemde de bu tip yeni içerik sağlayıcılara hem maddi hem de manevi destek verileceğinin altını çizdi.Yaptığı açıklamada içerik denetleme konusundaki yeniliklere de değinen Wojicki, YouTube’un içerik kurallarını çiğnediği için kaldırdığı videoları ne sıklıkta izlediğini ve videoların kaldırılma aşamasına nasıl geldiğini paylaşacakları açıkladı. YouTube CEO’suna göre an itibarıyla YouTube’a yüklenen her 1000 videodan 5’i topluluk kurallarını ihlal ettiği için içerik denetleyen ekip tarafından yayından kaldırılıyor.

Peki sizler YouTube Shorts hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Shorts, yeni dönemde TikTok’un yerini alabilecek kadar güçlü mü? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page